top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMotozbyt Łódź

Kiedy należy wybrać się do stacji kontroli pojazdów?


Każdy świadomy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, że musi on jak najlepiej dbać o stan techniczny swojego pojazdu. Wynika to z faktu, iż raz do roku niezbędne jest wykonanie badania w stacji diagnostycznej, gdzie dokładnie sprawdzanych jest wiele układów. Tylko w sytuacji, kiedy wszystko jest sprawne, otrzyma on pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym i auto zostanie dopuszczone do jazdy na kolejny rok. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy można korzystać z usług stacji kontroli.

Okręgowa czy podstawowa stacja diagnostyczna? Zanim właściciel auta zdecyduje się na wizytę w stacji kontroli pojazdów z innego powodu niż przegląd, powinien on sprawdzić, jaki typ usług jest w niej świadczony. Zupełnie inne kwalifikacje posiadają stacja okręgowa i podstawowa, co wynika z wymogów względem ich wyposażenia oraz wielkości. Standardowe badanie techniczne czy sprawdzenie zawieszenia można wykonać w obu typach stacji, kiedy jednak niezbędne są specjalne oświadczenia, lepiej skierować się do stacji okręgowej. Ma ona więcej możliwości i większą przestrzeń co sprawia, że nie tylko pojazdy osobowe można tam diagnozować.

Co oferuje okręgowa stacja kontroli pojazdów? Okręgowa stacja diagnostyczna wykonuje wszystkie możliwe badania, jakie zostały uwzględnione w naszym prawie. Dotyczy to zarówno pojazdów osobowych, dostawczych, jak i ciężarowych, które wymagają nie tylko przeglądu technicznego. Stacja kontroli pojazdów sprawdza również montaż haka holowniczego w pojeździe i wpisuje go do dowodu, czy chociażby wystawia homologacje taksometrów w taksówkach. Z czym jeszcze warto przyjechać?

Coraz częstszą sytuacją, kiedy korzysta się ze stacji diagnostycznej, jest chęć zarejestrowania pojazdu jako zabytkowy. Musi on przejść specjalny przegląd, aby otrzymać żółte tablice i wiele zniżek. Dlatego diagnosta powinien sprawdzić wiek auta, okres jego produkcji oraz zawartość oryginalnych części. Jeśli samochód jest starszy niż 25 lat, jest produkowany minimum przez 15 lat oraz 75% jego części zostało zachowanych, to otrzymuje on zgodę na rejestracje.

Stacja kontroli pojazdów nie jest jedynie miejscem, gdzie wykonywane są podstawowe badania techniczne. W zależności od jej wyspecjalizowania kierowcy mogą sprawdzać swój pojazd pod wieloma względami. Mowa o wystawianiu odpowiednich homologacji, weryfikacji stanu zawieszenia czy dopuszczeniu pojazdu do jazdy po szkodzie. Dlatego tak istotne jest, by wybierać konkretny rodzaj stacji diagnostycznej i upewnić się, czy na pewno można tam wykonać odpowiednie badania207 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page